Praktisk info til bedemænd
For at der ikke skal opstå forvirring i forhold til rollefordelingen mellem bedemand og kirketjener er her information om, hvilke opgaver vores kirketjenere er behjælpelige med.
- Kisteankomst forventes ca. 1 time før. – Hvis et tidligere tidspunkt ønskes kontaktes kirketjeneren på telefon 23 23 26 70 eller 23 23 04 70 for aftale.
- Kirketjeneren kører katafalken frem og lægger rampen på trappen.
- Kirketjeneren kører kisten på plads i kirken.
- Bedemanden sætter rampen på plads.
- Kisten kan under normale omstændigheder ikke åbnes i kirken. Om der foreligger særlige omstændigheder, og i så fald hvordan, afgøres af den præst, som står for handlingen.
- Kirken pyntes efter kirketjenerens anvisning.
- Bedemanden stiller med det antal bedemænd/medhjælpere der er nødvendigt for at kunne håndtere det antal af blomster der forventes til bisættelsen/begravelsen.
- Når rustvognen efter endt bisættelse/begravelse er kørt med kisten, indsamles og afhentes alle blomster af en bedemand/medhjælper. Ønskes et andet tidsforløb, skal det aftales forud med kirketjeneren.